Jak usunąć przebarwienia po ciąży?

plamy-ciazy

Przebarwienia po ciąży Bydgoszcz

Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierne odkładanie się melaniny w komórkach skóry. Na proces powstawania przebarwień mają wpływ przede wszystkim czynniki hormonalne i genetyczne, a także ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, nadnerczy, jajników), ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych np. doustnych środków antykoncepcyjnych, substancji o działaniu fototoksycznym bądź fotoalergicznym oraz stosowanie niektórych kosmetyków. 

Przebarwienia 

Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierne odkładanie się melaniny w komórkach skóry. Na proces powstawania przebarwień mają wpływ przede wszystkim czynniki hormonalne i genetyczne, a także ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, nadnerczy, jajników), ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych np. doustnych środków antykoncepcyjnych, substancji o działaniu fototoksycznym bądź fotoalergicznym oraz stosowanie niektórych  kosmetyków. 

Przebarwienia powstają również jako efekt zejścia stanów zapalnych (np. trądziku, urazów skóry). Zmiany przebarwieniowe w postaci plam różnej wielkości najczęściej zlokalizowane są na twarzy, dekolcie i grzbietach dłoni. W zależności od umiejscowienia dzielimy je na naskórkowe (bardziej powierzchowne) oraz głębsze skórno-naskórkowe i skórne. 

W celu rozjaśniania przebarwień stosujemy preparaty zawierające aktywne składniki takie jak retinoidy, kwas azelainowy, kwas kojowy, fitowy, witaminę C, kwas alpha liponowy i arbutynę.  Zastosowanie znalazły też alfa i beta-hydroksykwasy, alfa keto-kwasy i polihydroksykwasy. Preparaty te powinny być aplikowane ostrożnie, a osoba, u której przebarwienia wystąpiły, powinna unikać słońca oraz stosować filtry przeciwsłoneczne o wysokim wskaźniku fotoprotekcji. 

Niwelowanie już powstałych zmian nie jest łatwe i aby było skuteczne, wymaga determinacji i konsekwencji. Preparaty aplikowane w kuracji należy stosować regularnie, często przez wiele miesięcy. Mogą one wywołać podrażnienia powodujące dyskomfort, a nawet przyczyniające się do powstawania nowych zmian, dlatego tego typu kuracje przeprowadzane są pod kontrolą lekarza.  

Preparaty rozjaśniające przebarwienia mogą być stosowane osobno lub jako element kuracji łączonej z zabiegami w salonie kosmetycznym Gigi w Bydgoszczy. Zabiegi stosowane w tego typu problemie skóry to między innymi: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, laseroterapia.

Jakie są przyczyny hiperpigmentacji?

Plamy na skórze to jeden z objawów niszczącego działania promieni UV. Przebarwienia mogą też pojawić się z przyczyn hormonalnych – przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, terapii hormonalnej i ciąży. Plamy na skórze to także skutek używania kosmetyków uwrażliwiających skórę na słońce (zawierających kwasy AHA/BHA, retinol, alkohol, olejki eteryczne) i jednocześnie braku ochrony przeciwsłonecznej. Również niektóre leki uwrażliwiają skórę na promienie UV lub działają fotouczulająco (np. antybiotyki).

Po ciąży pozostały ci na skórze brzydkie przebarwienia? Możesz je zlikwidować w gabinecie dermatologa estetycznego. Sposobów rozjaśniania przebarwień jest wiele - peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy usuwanie przebarwień za pomocą światła. Jednak wybór metody leczenia pozostaw dermatologowi.

Gdy zdecydujesz się na rozjaśnianie przebarwień, które zostały po ciąży w gabinecie, pamiętaj, że kuracja jest długotrwała, a jej efekty zależą od głębokości plam i ich wielkości. Nie można też samemu wybrać metody leczenia – zabiegi zawsze dobiera dermatolog po uprzedniej ocenie stanu skóry, wielkości i głębokości plam. Może się okazać, że w twoim przypadku wystarczą 2–3 zabiegi. Ale może też być tak, że lekarz będzie musiał połączyć kilka różnych metod, by usunąć bądź rozjaśnić przebarwienia.